Historia biżuterii artystycznej
Podzielić ją można na wiele nurtów i działów. Te najbardziej wyróżniające się nawiązują do wzornictwa poszczególnych prastarych kultur różnych kontynentów. Idąc tym tropem, znajdziemy naszyjniki, kolczyki i bransoletki wzorowane na kulturach indiańskich obu Ameryk, afrykańskich czy też australijskich Aborygenów.
Artyści znajdują inspirację także w kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dzisiejsze wzory nawiązują również do wymarłych cywilizacji: sumeryjskiej, starożytnego Egiptu, Grecji, czy też Cesarstwa Rzymskiego.
Innym nurtem rozpowszechnionym w tego typu biżuterii będzie czerpanie z mniej odległych od obecnej epoki stylów, jak surrealizm czy kubizm. Opieranie się na tego rodzaju korzeniach, daje w konsekwencji produkty na wskroś nowoczesne i fantastyczne pod względem swego symbolicznego przekazu.
Jak tworzy się biżuterię artystyczną?
Materiały wykorzystywane do produkcji biżuterii artystycznej są tak samo różne, jak ozdoby z nich wytworzone. Poza tymi klasycznymi, jak metale szlachetne typu srebro, złoto czy platyna, znajdziemy stal, mosiądz, miedź. Oprócz kamieni szlachetnych, minerałów skalnych, korali, bursztynów czy zastygłej lawy wulkanicznej, natrafimy także na szkło, akryl, różnego rodzaju żywice, korę drzewną, łupiny owoców, kości zwierząt, etc. W gotowych wyrobach biżuteryjnych doszukamy się obecności sznurków, ozdób pasmanteryjnych, piór ptasich, nasion i części roślin.
Każda ozdoba tego typu powstaje w jednym egzemplarzu. Po jej zakupieniu staje się tylko nasza lub osoby, którą postanowiliśmy obdarować. Jej wyjątkowość zadecyduje zapewne o jej przyszłym losie, czyli przekazaniu jej następnym pokoleniom.
Biżuteria artystyczna wybrana na prezent, jeśli trafi w gust obdarowanego, poza samym przedmiotem, jest w stanie przekazać drugiej osobie coś więcej. Może słowa, których boimy się wymówić.
Innym razem stanie się zobrazowaniem filozoficznej maksymy, która pomaga nam czynić każdy dzień naszego życia wyjątkowym. Może także być urzeczywistnieniem się słów podziękowania. Przed podarowaniem komuś tak wyszukanego prezentu, pamiętajmy o starannym przemyśleniu jego opakowania. Może ono pomóc nam wyrazić dodatkowo nasze myśli oraz uczucia.
Przykłady biżuterii artystycznej w Mollie:
- srebrne bransoletki z kamieniami naturalnymiw
- bardzo delikatne bransoletki sznurkowe,
- nasze najwspanialsze naszyjniki z konstelacją.
—
Inne przykłady biżuterii artystycznej znajdziesz na naszym zaprzyjaźnionym sklepie tu.
2 comments
Mateusz Kamiński
To, co lubię w biżuterii artystycznej, to fakt, że ciężko trafić na dwa identyczne projekty. Taka biżuteria jest wtedy wspaniałym prezentem 🙂
Mateusz Kamiński
Bardzo ciekawy wpis! Kiedyś narzeczona robiła sama biżuterię, ale nie miała do tego zapału.