Biżuteria pozłacana – co warto wiedzieć?
Biżuteria pozłacana jest alternatywą dla biżuterii wykonanej ze złota wtedy, kiedy nie chcemy inwestować zbyt dużych pieniędzy w ozdoby. Jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli na zakup kilku przedmiotów pozłacanych chcielibyśmy przeznaczyć sumę, jaką musielibyśmy wydać za jeden drobiazg ze złota.
A teraz kilka słów o procesie, zwanym pozłacaniem. Co to takiego i czym charakteryzują się wykonane w ten sposób ozdoby?
Biżuteria pozłacana wykonana jest najczęściej ze srebra lub z mosiądzu. Następnie pokrywana jest cienką warstwą złota grubą na szerokość do 0,5 mikrona. Z uwagi na to, że złoto jest metalem stosunkowo miękkim, do procesu pozłacania stosuje się stopy złota z innymi metalami. Takie rozwiązanie powoduje, że pozłacana warstwa jest twardsza i trwalsza, mniej odporna na ścieranie.
Ilość złota w stopie wykorzystywanym do pozłacania, jak też rodzaj użytego metalu, jako domieszki, wpływają bezpośrednio na kolor gotowego wyrobu.
Jeśli do wyrobu biżuterii pozłacanej, użyte jest srebro, gotowa ozdoba posiada próbę srebra, najczęściej o wartości 925.
Cały proces produkcji takiej biżuterii jest nieco skomplikowany i składa się na niego wiele etapów. W efekcie uzyskujemy piękne drobiazgi do złudzenia przypominające wyroby w 100% wykonane ze złota.
Jak dbać o biżuterię pozłacaną?
Aby biżuteria pozłacana służyła nam przez lata i zachowała się w niezmienionym stanie, powinniśmy dbać o nią ze starannością. Warto się zaopatrzyć w specjalną ściereczkę, przeznaczoną do polerowania biżuterii. Kiedy mamy taką ściereczkę, powinniśmy czyścić nią nasze pozłacane drobiazgi na sucho, delikatnie i dokładnie.
W zasadzie powinno się unikać kontaktu z wodą, nie zabierać ze sobą biżuterii do wanny, ani na basen. Powszechnie stosowane środki czystości, przede wszystkim chlor, może zniszczyć złotą powłokę i spowodować przebarwienia i czernienie.
Warto też zaopatrzyć się w szkatułkę do przechowywania biżuterii. Powinna ona być wyściełana miękką tkaniną. Znakomicie byłoby również, gdyby miała przegródki i szufladki tak, by można było każdą sztukę biżuterii trzymać oddzieloną od pozostałych ozdób. W ten sposób ochronimy naszą biżuterię przed splątaniem. Szkatułkę należy trzymać w miejscu suchym oraz tam, gdzie jest stała pokojowa temperatura. W żadnym wypadku nie przechowujmy biżuterii w łazience. Panująca tam wilgoć szybko może zniszczyć cenne przedmioty.
Biżuteria pozłacana – jaką wybrać?
Wśród jubilerskich wyrobów, biżuteria pozłacana zajmuje ważne miejsce. Wiele osób jest zainteresowanych zakupem kosztowności, wyglądających, jak klejnot ze złota, lecz będącym znacznie od niego tańszym.
Biżuteria pozłacana, to prawdziwe spektrum możliwości! Możemy wybierać wśród bogatej oferty pozłacanych naszyjników. Są one projektowane przez artystów – jubilerów w przeróżnych wzorach.
Bardzo modne są łańcuszki niezbyt długie, oplatające szyję u jej podstawy. Niezliczone wzory zawieszek, pięknie i misternie zaprojektowanych, o wielkiej gamie symbolicznej, sprawią, że każdy na pewno będzie mógł znaleźć wyrób przeznaczony dla siebie lub dla osoby, którą chce obdarować.
Podobnie, jeśli chodzi o pozłacane bransoletki lub kolczyki. I w tym przypadku dostępność różnych mniej lub bardziej symbolicznych wzorów jest oszałamiająca.
Biżuteria pozłacana, to temat do którego będziemy z pewnością jeszcze wracać. Czekam na Twoje pytania.
Zobacz także:
- przy zbliżającym się dniu mamy koniecznie przeczytaj nasz pomysł na prezent dla mamy,
- często pojawia się także pytanie – jaka biżuteria dla mamy na prezent,
- po inspiracje przejdź do jednej z kategorii: bransoletki z kamieni, naszyjniki srebrne lub kolczyki srebrne,
- no i oczywiście naszyjniki srebrne i bransoletki z koralików, to także nasze popularne kategorie.
Add comment