Czym właściwie jest rękodzieło?
Jedną z najbardziej kreatywnych metod, jakimi wytwarzane są różnego rodzaju przedmioty przez twórców wielu dziedzin, jest rękodzieło.
Rękodziełem nazywamy rzecz, którą wytworzono ręcznie, w sposób nieprzemysłowy. Cechą stworzonego w ten sposób przedmiotu są jego niewątpliwe walory artystyczne oraz, czasami, wpływ kultury, w jakiej został wykonany. W minionych czasach rękodzieło kojarzyło się głównie z kulturą regionalną, posiadało ono wyraźne wpływy folkloru.
W dzisiejszej dobie pojęcie rękodzieła znacznie poszerzyło swój zakres zastosowania. Nie jest ono już „przywiązane” do sztuki ludowej danego obszaru, a wręcz przeciwnie – wychodzi poza wąski zakres kultury konkretnego regionu, a nawet poza obręb, współczesnej twórcy, epoki. Rękodzieło w nowoczesnym znaczeniu, to wszelki, artystycznie nacechowany, wyrób rąk ludzkich, wykorzystujący sposób wytworzenia, pozbawiony atrybutów przemysłowej produkcji.
Wyżej wspomniany sposób powstawania rękodzieła stanowi o jeszcze innej cesze, bardzo poszukiwanej wśród nabywców. Jest ono wytwarzane w pojedynczych egzemplarzach lub w bardzo małych seriach. Dzięki temu, że wszystkie przedmioty wykonuje ręcznie jeden tylko artysta, poszczególne egzemplarze wchodzące w skład nawet tej małej serii przedmiotów, zazwyczaj różnią się nieznacznie od siebie. Tak więc, w przeważającej większości przypadków, nie ma dwóch identycznych, ręcznie robionych wyrobów.
Co jest rękodziełem?
Czy każdy może być twórcą rękodzieła? Niestety, nie każdy. Osoba, która tworzy rękodzieło, powinna posiadać wyobraźnię, być kreatywna, a do tego powinna wykazywać się artystycznymi zdolnościami, by móc urzeczywistnić projekt stworzony w swoim umyśle w końcowy efekt, w postaci gotowego przedmiotu.
Dlaczego rękodzieło ma wyższą cenę niż przedmioty masowej produkcji? Z prostego powodu. Projektantem, wykonawcą, a na końcu sprzedawcą, jest jedna i ta sama osoba. Jest ona ograniczona, jak my wszyscy, czasem. Spróbujmy sobie wyobrazić ile przedmiotów w ciągu jednej doby może wytworzyć fabryka, zatrudniająca tysiące ludzi, posiadająca niezliczone maszyny i działy, zajmujące się różnymi aspektami projektów, produkcji i sprzedaży.
Naprzeciwko postawmy naszego twórcę. Koszty pracy fabryki i pojedynczego artysty są określone w sposób jednoznaczny. W ciągu jednej doby fabryka wytworzy wiele tysięcy jednakowych przedmiotów, jeden człowiek natomiast zaledwie jeden lub kilka gotowych wyrobów. Dodatkowo, za każdym razem proces wytwarzania rękodzieła musi rozpocząć się od nowa – najpierw projekt, później zaopatrzenie w odpowiednie materiały, dalszy czas musi zostać przeznaczony na pracę.
Jak wynika z powyższego oryginalność musi mieć swoją cenę, co nie zmienia faktu, że jest ona bardzo poszukiwana w dzisiejszej epoce produktów wytwarzanych na masową skalę.
Pośród różnego rodzaju rękodzieła dostępnego wśród artystycznych przedmiotów, bardzo poszukiwana jest wytwarzana tą metodą biżuteria. Kreatywność twórców biżuterii artystycznej często zaskakuje odbiorców fantastycznymi formami naszyjników, bransoletek, pierścionków czy kolczyków. Biżuteria ręcznie robiona gości coraz częściej w zbiorach biżuterii kobiet w Polsce i na całym świecie.
One comment
Pingback:
Biżuteria ślubna srebrna czy złota - co wybrać na ten wyjątkowy dzień?